Դեղերի ներմուծումը մերժելու հրամանների առանձնահատկության վերաբերյալ
ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով դեղեր ներմուծող ընկերությանը մերժվել էր մի շարք դեղերի ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն:
Դատարան ներկայացված հայցադիմումով հայտնել էինք, որ հրամանն ընդունվել է օրենքի խախտմամբ և ենթակա է անվավեր ճանաչման, քանի որ վիճարկվող հրամանի բովանդակությունից պարզ չէ յուրաքանչյուր դեղի ներմուծումը մերժելու իրավական հիմքը, ինչի արդյունքում էլ ընդունված վարչական ակտը որոշակի չէ:
Դատարանը, գնահատելով գործում առկա բոլոր ապացույցները, արդարացիորեն փաստեց, որ վիճարկվող վարչական ակտի հիմքում ընկած են այն փաստական հանգամանքները, որ ներմուծվող որոշ դեղերի մասով առկա են արտադրողի անհամապատասխանություն, որոշ դեղերի մասով առկա են որակական ցուցանիշների, դեղաձևի, թողարկման ձևի, անվան, պիտանիության ժամկետի անհամապատասխանություն, իսկ որոշ դեղերի մասով էլ գրանցման ժամկետն ավարտված է եղել, սակայն նշյալ փաստական հանգամանքների վերաբերյալ որևէ վերլուծություն կատարված չէ, դրանց որևէ գնահատական տրված չէ, պարզապես արձանագրված է այդ փաստական հանգամանքների առկայությունը:
Դատարանը, վկայակոչելով <<Դեղերի մասին>> ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի 8-րդ մասի 2-րդ կետը, փաստեց, որ դեղերի ներմուծումը մերժելու իրավական հիմքը կարող է կիրառվել, եթե վարչական ակտում, որպես վարչական ակտի փաստական հիմք, նշված է տվյալ դեղի Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված չլինելու հանգամանքը, մինչդեռ վարչական ակտի բովանդակությունից բխում է, որ ներմուծվող դեղերի՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված չլինելու վերաբերյալ փաստական հանգամանք վկայակոչված չէ և գրանցված չլինելու վերաբերյալ որևէ հիմնավորում ու եզրահանգում վարչական ակտում առկա չէ, ինչի արդյունքում հայցվորի համար չի ապահովվել նաև վարչական ակտի դեմ իրավական պաշտպանության իրավունքի արդյունավետ իրացման հնարավորությունը:
Այսպիսով, դատարանը հաստատված համարեց այն փաստը, որ վարչական մարմնի կողմից ընդունված որոշումն իրավաչափ չէ, որպիսի պայմաններում հայցը բավարարեց՝ անվավեր ճանաչելով դեղերի ներմուծումը մերժելու մասին որոշումը:

Regarding the Characteristics of Orders Refusing the Importation of Medicines
By order of the Minister of Health of the Republic of Armenia, a pharmaceutical company was denied the importation of several medicines into the Republic of Armenia.
In the application to the court, it was argued that the order had been issued in violation of the law and should be annulled, as the content of the contested order did not clearly indicate the legal grounds for refusing the importation of each medicine, which rendered the administrative act unclear.
The court, after evaluating all the evidence in the case, rightly noted that the factual grounds underlying the contested administrative act were related to the non-compliance of some medicines with the manufacturer's standards, discrepancies in the quality indicators, dosage form, packaging, name, and expiration date of some medicines, and expired registration dates for certain medicines. However, there was no analysis of these facts, nor was any evaluation given to them; only the existence of these facts was recorded.
The court, referring to Article 21, Part 8, Clause 2 of the Law of the Republic of Armenia on Medicines, noted that the legal grounds for refusing the importation of medicines may be applied if the administrative act specifically cites the fact that the medicine is not registered in the Republic of Armenia. However, the content of the administrative act did not mention that the medicines being imported were not registered in the Republic of Armenia, nor did the administrative act provide any reasoning or conclusions regarding the lack of registration. As a result, the plaintiff was not ensured an effective opportunity to exercise their right to legal protection against the administrative act.
Therefore, the court concluded that the decision issued by the administrative body was unlawful, and accordingly, the claim was granted by annulling the decision to refuse the importation of the medicines.
The decision of the Administrative Court of the Republic of Armenia in case No. VD/1237/05/20 has entered into legal force.