Փաստացի տիրապետման հիմքով ժառանգությունն ընդունելու մասին
Փաստացի տիրապետման հիմքով ժառանգությունն ընդունած ժառանգ ճանաչվելու համար՝ Ա.Ո.-ն գիտակցված և ակտիվ գործողություններ էր ձեռնարկել իր մոր ժառանգությունն ընդունելու կապակցությամբ, այդ թվում՝ կատարել էր ընդհանուր համատեղ սեփականության իրավունքով մորը պատկանող անշարժ գույքի էլեկտրամատակարարման և ջրամատակարարման մատուցված ծառայությունների դիմաց վճարումները, միաժամանակ, բնակվելով այդ հասցեում, ձեռնարկել էր ակտիվ գործողություններ՝ գույքը պահպանելու և այն երրորդ անձանց ոտնձգություններից պաշտպանելու ուղղությամբ:
Այսինքն՝ Ա.Ո.-ն անշարժ գույքն իր մոր մահվանից հետո վեց ամսվա ընթացքում տիրապետել և տնօրինել էր:
Ուսումնասիրելով գործի հանգամանքները և ներկայացված ապացույցները, այդ թվում՝ հարևանների և համատիրության նախագահի հայտարարությունները, <<Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր>> ՓԲ ընկերության գլխավոր տնօրենի տեղակալի գրությունը, դատարանը հաստատված համարեց, որ առաջին հերթի ժառանգ հանդիսացող Ա.Ո.-ի կողմից իր մոր մահվանից հետո՝ վեց ամսվա ընթացքում, վերջինիս ժառանգական զանգված հանդիսացող բնակարանում բնակվելը, այդ ընթացքում վերջինիս գույքը տիրապետելը և կառավարելը վկայում են դիմումատույի կողմից ժառանգական գույքի կառավարմանը և տիրապետմանն ուղղված գործողությունների կատարման մասին, ինչը հիմք է փաստելու, որ դիմումատուն փաստացի տիրապետման եղանակով ընդունել է իր մոր ժառանգությունը:
Վերոգրյալի հաշվառմամբ դատարանն արդարացիորեն փաստեց, որ դիմումատուի փաստացի տիրապետման հիմքով ժառանգությունն ընդունած ժառանգ ճանաչելու պահանջը հիմնավոր է և ենթակա բավարարման:
Թիվ ԵԴ/31202/02/21 քաղաքացիական գործով Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:

Acceptance of Inheritance Based on Actual Possession
To be recognized as an heir who accepted inheritance based on actual possession, A.O. had consciously and actively taken actions to accept the inheritance of his mother, including making payments for electricity and water services related to the jointly owned property belonging to his mother, and at the same time, residing at that address. He took active steps to preserve the property and protect it from encroachment by third parties.
In other words, A.O. had possessed and managed the immovable property within six months after his mother’s death.
Upon reviewing the circumstances of the case and the presented evidence, including statements from neighbors and the chairman of the homeowners’ association, as well as a letter from the deputy director of "Electric Networks of Armenia" CJSC, the court concluded that A.O., as the primary heir, had lived in his mother’s apartment, which was part of the inheritance, within six months after her death. During this period, he managed and took possession of the property, which indicated actions towards the management and possession of the inheritance, thereby proving that the applicant had accepted the inheritance through actual possession.
Based on the above, the court rightly concluded that the request to recognize the applicant as an heir who accepted the inheritance based on actual possession was well-founded and should be granted.
Notice: The decision of the Yerevan First Instance Court in civil case No. ED/31202/02/21 has entered into legal force.