Վարչական դատարանը կարճեց վարույթը՝ արձանագրելով վարչական ակտի վերանայման արդյունքում վեճը սպառված լինելու հանգամանքը
- 2025-05-12
Մեր վստահորդը՝ որպես ընկերության նախկին տնօրեն, դիմել էր վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել վարչական մարմնի կողմից կայացված վարչական ակտը, որով իր նկատմամբ կիրառվել էր վարչական տույժ։
Հայցվորը, վիճարկելով վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշման օրինականությունը, դատարանում ներկայացրել էր մի շարք հիմնավորումներ: Մասնավորապես՝ Հայցվորրը փաստել էր, որ դեռևս մինչև ենթադրյալ իրավախախտման պահը դադարել էր հանդիսանալ ընկերության տնօրեն, ուստի չէր կարող կրել հաշվետվություն ներկայացնելու պարտականություն։ Վարչական մարմինը չէր ապացուցել, որ հայցվորն անձամբ մեղավոր է եղել ենթադրյալ իրավախախտման մեջ, ինչպես նաև չէր ապահովել վարույթի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն՝ խախտելով «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 37-րդ հոդվածը։
Վարչական ակտում վկայակոչված դեղերի առկայությունը այլ տնտեսվարողների դեղատներում չէր կարող ապացուցել դրանց իրացումը հենց մեր վստահորդի կողմից ղեկավարվող ընկերության միջոցով։ Վարույթի նյութերում բացակայում էին համապատասխան հաշիվ-ապրանքագրեր կամ այլ փաստաթղթեր։
Վարչական ակտի դատական կարգով վիճարկման պահին դեղերի պետական գրանցամատյանը պաշտոնապես չէր վարվում ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից, ինչի պատճառով տնտեսվարողը փաստացի զրկված էր դեղերի իրավական կարգավիճակը ստուգելու հնարավորությունից։
Բացի այդ, հայցվորը նշել էր, որ դեղերը ներմուծվել են արտակարգ իրավիճակի պայմաններում՝ կապված COVID-19 համավարակի հետ, ինչի արդյունքում օրենքով նախատեսված է եղել նաև ՀՀ-ում չգրանցված դեղերի ներմուծման և օգտագործման հնարավորությունը։
Այս իրավիճակում, վարչական մարմինը չէր կասեցրել վարույթը, թեև նմանատիպ դեպքերով արդեն գործեր քննվել էին վարչական դատարանում, ինչը կարող էր ազդել քննարկվող գործի ելքի վրա։
Մինչև դատաքննությունը վարչական մարմինը կայացրել էր նոր որոշում, որով անվավեր էր ճանաչել իր իսկ նախկին վարչական ակտը։ Դատարանն արձանագրել է, որ այս որոշմամբ վեճն ըստ էության սպառվել է։
Այս գործը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ վարչական ակտերի դեմ արդյունավետ իրավական պաշտպանությունը կարող է հանգեցնել ոչ միայն դատարանների կողմից ակտի անվավեր ճանաչման, այլև վարչական մարմնի՝ ակտը վերանայելու լիազորության իրացմանը։

The Administrative Court terminated the proceedings, noting that the dispute had been exhausted following the revision of the administrative act
- 2025-05-12
Our client, in their capacity as the former director of a company, applied to the Administrative Court seeking to annul an administrative act issued by a public authority, which had imposed an administrative sanction against them.
In challenging the lawfulness of the sanction, the plaintiff presented a number of legal arguments before the Court. In particular:
The plaintiff demonstrated that they had ceased to serve as the company’s director prior to the alleged violation, and therefore bore no responsibility for the submission of reports. The administrative authority had failed to prove the plaintiff’s personal culpability in the alleged violation and had not ensured a comprehensive, full, and objective examination of the case, thereby breaching Article 37 of the Law of the Republic of Armenia “On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings.”
Furthermore, the mere presence of the referenced pharmaceuticals in the pharmacies of other business operators could not serve as proof that the medicines had been distributed through the company previously headed by our client. The case materials did not include any relevant invoices or supporting documentation.
At the time of the judicial review of the administrative act, the official state register of medicines was not being maintained by the Ministry of Health, effectively depriving the business operator of the opportunity to verify the legal status of the imported medicines.
The plaintiff also emphasized that the pharmaceuticals had been imported under emergency conditions related to the COVID-19 pandemic, during which the law allowed for the import and use of unregistered medicines in Armenia.
Despite the existence of prior cases with similar circumstances already being examined by the Administrative Court, the administrative authority failed to suspend the proceedings—an inaction which could have affected the legal outcome of the case.
Before the court hearing took place, the administrative authority issued a new decision annulling its own previous administrative act. The Court concluded that this action had effectively resolved the dispute, thereby justifying the termination of proceedings.
This case once again reaffirms that effective legal protection against administrative acts may result not only in court-annulled decisions, but also in compelling administrative authorities to exercise their own power of revision within the framework of legality control.
The decision rendered in Administrative Case No. VD/4626/05/23 by the Administrative Court of the Republic of Armenia has entered into legal force.