Դեղերի ներմուծումը կարանտինի պայմաններում մերժվեց, սակայն դատարանը վերականգնեց ներմուծողի իրավունքները
- 2025-05-14
Տնտեսավարող ընկերությունը՝ դեղերի ներմուծմամբ և մեծածախ իրացմամբ զբաղվող կազմակերպություն, դիմել էր ՀՀ վարչական դատարան՝ պահանջելով անվավեր ճանաչել ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանը, որով մերժվել էր Ռուսաստանի Դաշնությունից մի շարք դեղերի ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն։
Վիճարկվող վարչական ակտում մերժման հիմք էին հանդիսացել այն հանգամանքները, որ դեղերը ՀՀ-ում գրանցված չեն, իսկ որոշ դեպքերում առկա են անհամապատասխանություններ արտադրողի, թողարկման ձևի և այլ բնութագրերի հետ։
Հայցվորը վիճարկել է վարչական ակտի իրավաչափությունը՝ մատնանշելով «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված հետևյալ խախտումները՝
- Վարչական մարմինը չի ապահովել վարչական վարույթի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննություն՝ օրենքի 4-րդ, 5-րդ և 37-րդ հոդվածների իմաստով,
- Վարչական ակտում մատնանշված արտադրողի տվյալների անհամապատասխանությունները փաստացի գոյություն չունեն,
- Վարչական մարմինը անտեսել է «Դեղերի մասին» ՀՀ օրենքի 21-րդ հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված բացառությունները, որոնք արտակարգ իրավիճակի պայմաններում թույլատրում են դեղերի ներմուծում՝ նույնիսկ, եթե պետական գրանցում չունեն,
- Հայցվորի կողմից ներմուծումը կատարվել է ՀՀ կառավարության 1834-Ն որոշմամբ սահմանված կարանտինի ժամանակահատվածում, սակայն վարչական մարմինը որևէ գնահատական չի տվել արտակարգ իրավիճակի ռիսկի առկայության վերաբերյալ,
Վիճարկվող վարչական ակտը հիմնված է այնպիսի ընկերության կողմից տրված փորձագիտական եզրակացության վրա, որը չունի օրենսդրությամբ սահմանված լիազորություն նման փորձաքննություններ իրականացնելու, և որը չի հանդիսանում վարչական մարմնի (լիազոր մարմնի) կառուցվածքային ստորաբաժանում:
ՀՀ վարչական դատարանը, վերլուծելով գործի նյութերն ու կիրառելի իրավանորմերը, արձանագրել է, որ վարչական ակտը չունի բավարար պատճառաբանական հիմք, չի պարունակում գործի էական հանգամանքների վերաբերյալ բազմակողմանի վերլուծություն, բացակայում են ներմուծումը մերժելու իրավաչափության փաստական և իրավական հիմնավորումները:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ դատարանը որոշեց անվավեր ճանաչել դեղերի ներմուծումը մերժելու վերաբերյալ վարչական ակտը՝ հիմք ընդունելով «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի կիրառելի դրույթները։
Դատական այս գործը վկայում է այն մասին, որ վարչական մարմինների կամայականությունը չի կարող գերակայել տնտեսավարող սուբյեկտների օրինական իրավունքների նկատմամբ, ուստի վարչական մարմինները պարտավոր են վարչարարությունն իրականացնել իրավաչափ, հիմնավորված և օրենքով ամրագրված ընթացակարգերի շրջանակում։

The import of medicines was rejected during the quarantine, but the Court restored the importer’s rights
• 2025-05-14
A business operator engaged in the import and wholesale distribution of pharmaceuticals applied to the Administrative Court of the Republic of Armenia, seeking annulment of an administrative order issued by a public authority that had denied the company’s request to import a number of medicines from the Russian Federation into the Republic of Armenia.
The contested administrative act was based on the argument that the imported medicines were not registered in Armenia, and in certain cases, there were alleged inconsistencies regarding the manufacturer, dosage form, or other product specifications.
The plaintiff challenged the lawfulness of the administrative act, citing the following violations under the RA Law “On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings”:
-The administrative authority failed to ensure a comprehensive, complete, and objective examination of the case, as required by Articles 4, 5, and 37 of the law;
-The alleged discrepancies in the manufacturer’s data referenced in the administrative act did not, in fact, exist;
-The authority ignored the exceptions provided under Part 6 of Article 21 of the RA Law “On Medicines,” which permit the import of unregistered medicines in emergency situations;
-The import in question had been carried out during the quarantine period declared by Government Decision No. 1834-N, yet the administrative body failed to assess the actual risks associated with the emergency context;
-The decision was based on an expert opinion issued by a private organization lacking the statutory authority to provide legally binding expert evaluations and which was not a structural unit of the authorized administrative body.
After analyzing the case materials and the applicable legal norms, the Administrative Court found that the administrative act lacked sufficient justification, failed to include a thorough assessment of the essential circumstances of the case, and did not provide factual and legal grounds to substantiate the lawfulness of the refusal.
In view of the above, the Court ruled to annul the administrative act rejecting the import of medicines, based on the relevant provisions of the RA Law “On Fundamentals of Administration and Administrative Proceedings.”
This judgment once again affirms that administrative arbitrariness cannot override the lawful rights of economic operators, and that administrative bodies are obligated to act within the framework of legality, reasoned decision-making, and established legal procedures.
The judgment rendered in administrative case No. VD/2966/05/22 by the Administrative Court of the Republic of Armenia has entered into legal force.