ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նոր որոշում՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի իրավակիրառ պրակտիկայի վերաբերյալ
Էյչ Էս Փարթներս իրավաբանական ընկերության փաստաբաններ Կարեն Կարապետյանի և Հայկ Սահակյանի դիմումի հիման վրա ՀՀ Սահմանադրական դատարանը 18.04.2017 թվականի թիվ ՍԴՈ-1363 որոշմամբ արձանագրել է վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու և առանց քննության թողնելու հետ կապված հետևյալ կարևոր հանգամանքները.
Ներկայացված դիմումով հայտնել էինք, որ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի կողմից կայացված՝ վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու և վճռաբեկ բողոքն առանց քննության թողնելու մասին որոշումներով ձևավորված իրավակիրառ պրակտիկան հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանն արձանագրել է.
1. Վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշման մեջ պետք է նշվեն բողոքի հետ կապված առկա բոլոր սխալները:
Վճռաբեկ դատարանի՝ վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշման մեջ վճռաբեկ բողոքի հետ կապված բոլոր թերությունները չնշելը խախտում է ՀՀ սահմանադրությամբ ամրագրված՝ անձի դատական պաշտպանության և արդար դատաքննության իրավունքը:
Նշվածից հետևում է, որ կրկին ներկայացված վճռաբեկ բողոքը պետք է ընդունվի վարույթ, եթե բողոք բերող անձը վերացրել է վճռաբեկ դատարանի կողմից բողոքը վերադարձնելու մասին որոշման մեջ նշված բոլոր սխալները:
2. Վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշումը չի կարող համարվել բողոքում նշված հիմքով նույն գործով կայացված որոշում և հետևաբար չի կարող դրվել վճռաբեկ բողոքն առանց քննության թողնելու հիմքում:
Սահմանադրական դատարանը արձաանագրել է, որ Վճռաբեկ դատարանի կողմից բողոքն առանց քննության թողնելն այն հիմքով, որ բողոքում նշված հիմքով նույն գործով վճռաբեկ դատարանն արդեն իսկ որոշում է կայացրել, չի վերաբերում վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշմանն այն պատճառով, որ վճռաբեկ բողոքը վերադարձնելու մասին որոշմամբ չի կարող անդրադարձ կատարվել վճռաբեկ բողոքի հիմքերին, քանի որ դատավարության տվյալ փուլում դրանք քննության առարկա չեն դառնում:
Միաժամանակ, ՀՀ սահմանադրական դատարանը անդրադարձել է նաև սույն գործին միացված Ալվարդ Գրիգորյանի և Խաչիկ Գրիգորյանի դիմումներին և արձանագրել հետևյալը.
3. Բողոքը վերադարձնելուց հետո կրկին ներկայացրած նույն տեքստն ունեցող բողոքի պատճենը կողմերին ուղարկելը չի բխում անձի արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունքից:
Այն դեպքերում, երբ Վճռաբեկ դատարանի մատնանշած թերությունները չեն առնչվի վճռաբեկ բողոքի տեքստին, նույն բողոքի պատճենն օրենսգրքի 231-րդ հոդվածի 5-րդ մասին համապատասխան գործը քննող դատարան և գործին մասնակցող անձանց կրկին ուղարկելու մասին ապացույցներ ներկայացնելու պահանջն անհարկի ծանրաբեռնում է ոչ միայն բողոքաբերին, այլ նաև համապատասխան կողմերին, որոնք ստիպված են լինելու կրկին ուսումնասիրել նույնաբովանդակ բողոքը: Այդ տեսանկյունից վերադարձնելուց հետո կրկին ներկայացված նույն տեքստն ունեցող բողոքի պատճենը կողմերին կրկին ուղարկելը չի բխում անձի արդյունավետ դատական պաշտպանության իրավունքից և չի հետապնդում որևէ իրավաչափ նպատակ:
Վերոնշյալ հիմնավորումներով ՀՀ սահմանադրական դատարանն արձանագրել է, որ ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 233-րդ հոդվածի 2-րդ մասը և 233.1 հոդվածի 1-ին մասի 5-րդ կետը դիմողների նկատմամբ կիրառվել է այդ նորմերի սահմանադրաիրավական բովանդակությունից տարբերվող մեկնաբանությամբ:
ՀՀ քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի 204.31 հոդվածի առաջին մասի երկրորդ կետի համաձայն՝ սույն որոշումը կարող է նոր հանգամանքով դատական ակտի վերանայման հիմք հանդիսանալ նաև այն անձանց համար, ում նկատմամբ ՀՀ վճռաբեկ դատարանը կայացրել է համանման որոշում՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի 18.04.2017 թվականի թիվ ՍԴՈ-1363 որոշմանը նախորդող վեց ամսվա ընթացքում

New Decision of the Constitutional Court Regarding the Legal Practice of the Court of Cassation
Reviewing the application submitted by advocates at HS Partners Law Firm Karen Karapetyan and Hayk Sahakyan, the Constitutional Court of the RA, in its decision No. ՍԴՈ-1363, dated 18 April 2017, provided important interpretations regarding “returning the appeal” and “leaving the appeal unexamined”.
In the application to the Constitutional Court we argued that the legal practice shaped by the decisions of the Court of Cassation on “returning the appeal” and “leaving the appeal unexamined” contradicts the constitution of the RA.
After examining the application submitted to it, the Constitutional Court of the RA provided the following interpretations:
1. The decision of the Court of Cassation about returning an appeal should point out all the shortcomings of the appeal. The failure to do so is a violation of the constitutional right to a fair trial.
The aforementioned means that the appeal re-submitted to the Court of Cassation must be admitted for examination if the appellant corrected all the shortcomings pointed out by the Court of Cassation in its decision to return the appeal. In other words, the Court of Cassation cannot return the appeal because of shortcomings that the court itself failed to notice and mention in its earlier decision.
2. The decision of the Court of Cassation about returning the appeal cannot be considered to be a decision on the same grounds indicated in the appeal and, therefore, shall not serve as a basis for leaving the appeal unexamined. The Constitutional Court established that, while making a decision to return the appeal, the Court of Cassation is unable to address the grounds of the appeal due to the fact that those grounds are not examined at that stage of the civil process.
3. The Constitutional Court also addressed the statements of Alvard Grigoryan and Khachik Grigoryan whose application had been joined to the present case.
The Constitutional Court established that as re-submitting the appeal after the Court of Cassation has returned it, if there are no changes in its content, there is no need to send the copies of the appeal to other participants of the case. In cases where the shortcomings indicated by the court of cassation are not related to the content of the appeal, the requirement of sending the copies of the appeal to other participant again puts an unnecessary burden not only upon the appellant, but also other participants, since the latter will need to review the same appeal one more time.
Based on the reasoning mentioned above, the Constitutional Court found that the provisions of part 2 of Article 233 and clause 5 of part 1 of Article 233.1 have been applied with respect to the applicants in contradiction to their constitutional foundations.
Note: According to Article 204.31 of Civil Procedure Code of the RA, the decision of the Constitutional Court can be a basis for reviewing the case under new circumstances for those with respect of whom like decisions have been made within the six-month period prior to the decision of the Constitutional Court.