ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ գանգատարկման հանձնաժողովը գտավ, որ խախտվել էին վարչարարության երկու հիմնարար սկզբունքներ
28.03.2017թ. թիվ Ա2280678623 ապրանքների մատակարարման հարկային հաշվի համաձայն` «ԷՅՉ-ՔՈՆ» ՍՊԸ կողմից «Ագազոս» ՍՊԸ Հայաստանյան մասնաճյուղ օտարերկրյա իրավաբանական անձի մասնաճյուղին մատակարարվել էին ապրանքներ: Այնուհետև 11.09.2017 թվականին ընկերության կողմից դիմում էր ներկայացվել ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ խոշոր և միջին հարկ վճարողների հարկային տեսչություն-վարչություն` տեղեկություններ ստանալու նապատակով: Մասնավորապես` խնդրել էինք հայտնել արդյո՞ք հաստատվել էր «Ագազոս» ՍՊԸ-ի կողմից թիվ Ա2280678623 ապրանքների մատակարարման հարկային հաշիվը, թե ոչ:
Սակայն, ի պատասխան դիմումի, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ իրավաբանական վարչության պետը նշել էր, որ դիմումով խնդրարկված տեղեկությունը համարվում է հարկային գաղտնիք, բացի այդ «Ագազոս» ՍՊԸ-ի կողմից համաձայնությունը հավաստող փաստաթուղթ չի ներկայացվել, արդյունքում տեղեկության տրամադրումը մերժվել էր: Որից հետո՝ «Էյչ Էս Փարթներս» իրավաբանական ընկերության կողմից գանգատ ներկայացվեց ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ հարկային և մաքսային մարմինների գանգատարկման հաձնաժողով:
Մասնավորապես` ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ իրավաբանական վարչության պետի տրված պատճառաբանությունը անհիմն էր, քանի որ վերջինիս կողմից չէին պահպանվել «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի մի շարք դրույթներ:
Մասնավորապես` չէր տրամադրվել տեղեկատվություն հատկապես այն պարագայում, երբ միատեսակ փաստական հանգամանքներով նույն վարչական մարմնին նախկինում տրվել էր մեկ այլ դիմում և որով ներկայացված խնդրանքը բավարարվել էր: Տվյալ պարագայում, օրենքը հստակ սահմանում է, որ վարչական մարմինը պարտավոր է միատեսակ փաստական հանգամանք ունեցող խնդիրներին տալ միևնույն լուծումը: Այս առիթով հարկ ենք համարել հիշատակել այն հանգամանքը, որ 27.09.2017թ. ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ հարկ վճարողների սպասարկման վարչության պետի կողմից հաստատվել էր «ԷՅՉ-ՔՈՆ» ՍՊԸ կողմից «Ագազոս» ՍՊԸ ներկայացված հարկային հաշիվը: Բացի այդ, հանձնաժողովը գտել է, որ պահանջվող տեղեկատվությունը չի հանդիսանում հարկային գաղտնիք:
Տվյալ պարագայում, կարող ենք փաստել, որ վարչական մարմնի կողմից ավելորդ ծանրաբեռնվածություն էր պատճառվել, ինչի արդյունքում դիմումատուն ստիպված դիմել էր ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ հարկային և մաքսային մարմինների գանգատարկման հանձնաժողով:
Արդյունքում, ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ հարկային և մաքսային մարմինների գանգատարկման հանձնաժողովը, ուսումնասիրելով գործին առնչվող նյութերն ու ապացույցները, գտավ, որ գանգատը ենթակա է բավարարման:

The RA SRC Appeals Commission found that two basic principles of administration had been violated
On 28.03.2017, in accordance with the tax invoice for the supply of goods No. A 2280678623, goods were supplied to the branch of a foreign legal entity by "HCON" LLC, the Armenian branch of "Agazos" LLC. Then, on September 11, 2017, the company submitted an application to the Tax Inspectorate-Department of Large-Medium Taxpayers of the RA State Revenue Committee for the purpose of receiving information. In particular, we asked information whether the tax invoice No. A 2280678623 was approved by "Agazos" LLC or not.
However, in his response, the head of the Legal Department of the State Revenue Committee of the RA stated that the information requested in the application was considered as a tax secret. Afterwards, HS Partners Law Firm filed a complaint with the RA SRC Tax and Customs Authority Complaints Commission.
In our complaint, we argued that certain principles of good administration have been violated by the legal department. More particularly, we stated that in other similar cases, the tax authority had provided the requested information to the economic entities, asking it, but in our case, our application was rejected. It is in accordance with the well-established principle, that similar situations must not be treated differently.
The Complaints commission, in its decision, reaffirmed our position. Besides, it provided that the requested information does not constitute a tax secret, therefore it must be made available to the person requesting it.