ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանի որոշում
ՀՀ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ՎԵՐԱՔՆՆԻՉ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ԹԻՎ ՎԴ/0399/05/16 ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՎ 14.07.2016 ԹՎԱԿԱՆԻՆ ԿԱՅԱՑՎԱԾ ՈՐՈՇՄԱՄԲ ԲԵԿԱՆԵՑ ՀՀ ՎԱՐՉԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՎՃԻՌԸ
Սույն գործով անձը ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության այն դեպքում, երբ վերջինս չէր գտնվում Հայաստանի Հանրապետությունում և հետևաբար վարչական իրավախախտումը չէր կարող կատարված լինել իր կողմից: ՀՀ վարչական դատարանը մերժել էր հայցը՝ պատճառաբանելով, որ վարչական իրավախախտումն իրավաչափորեն է վերագրվել հայցվորին, իսկ հայցվորը, վերը նշված իրավանորմերի պահանջներին համապատասխան, չի ապացուցել խախտումն այլ անձի կողմից կատարված լինելու փաստը, ըստ այդմ՝ վիճարկվող որոշումն իրավաչափ է: ՀՀ վարչական վերաքննիչ դատարանը 20.05.2017 թվականի որոշմամբ բեկանեց վճիռը և հաստատեց, որ յուրաքանչյուր դեպքում վարչական իրավախախտում կատարելու մեջ անձի մեղքի առկայությունն ուղղակի պայմանավորված է վերջինիս կողմից իր գործողությունների կառավարման հնարավորությամբ: Մեղավորության հատկանիշի՝ որպես զանցակազմի պարտադիր տարրի բացակայությունն ուղղակի բացառում է իրավախախտման առկայությունը, ուստի նաև վարչական պատասխանատվության վրա հասնելը:
Նշեց նաև՝ օրենսդիրը տրանսպորտային միջոցի սեփականատիրոջը հնարավորություն է ընձեռել ինչպես վարչական մարմնին, այնպես էլ Դատարանին` իր (սեփականատիրոջ) դատական պաշտպանության իրավունքն իրացնելիս, ներկայացնել ապացույց այն մասին, որ իրեն պատկանող տրանսպորտային միջոցը տեսանկարահանման կամ լուսանկարահանման միջոցով ամրագրված իրավախախտման պահին վարել է այլ անձ, որպիսի պարագայում տրանսպորտային միջոցի սեփականատերը ազատվում է վարչական պատասխանատվությունից` անկախ այն հանգամանքից նա ներկայացրել է իրավախախտում որակված արարքի արձանագրման պահին տրանսպորտային միջոցը վարող անձի ինքնության վերաբերյալ տվյալներ, թե` ոչ, ինչը բխում է նաև անձնական պատասխանատվության սկզբունքից, որի համաձայն` անձը ենթակա է պատասխանատվության միայն անձամբ կատարած իրավախախտման համար։

Decision of the RA Administrative Court of Appeal
RA’s Administrative court of appeal reversed the judgment of the RA’s Administrative court on administrative case No. Vd / 0399/05/16.
In this case, the person was held administratively liable at the time when he was not present in the Republic of Armenia, so the administrative offense could not have been committed by him. Initially, the Administrative court has rejected our claim, providing that the plaintiff did not prove that the offense has been committed by another person.
By the decision of 20.05.2017, the RA’s Administrative Court of Appeal overturned the judgment of the lower court and confirmed that in each case the existence of a person's guilt in committing an administrative offense is directly conditioned by the latter's ability to manage his actions.
The higher court also noted that the legislature gave the owner of the vehicle the opportunity to present both to the administrative body and the Court, while exercising his right to judicial protection, evidence that his vehicle was driven by another person at the time of the offense. In this case, the owner of the vehicle is released from administrative liability, regardless of whether or not he/she provided information on the identity of the person committing the offense. This is in accordance with the principle of personal responsibility ‘the person is liable only personally’.