Բավարարված պահանջ՝ Գլենդել Հիլզ ՓԲ ընկերության դեմ
Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր` Լ.Կատվալյանի, քննելով քաղաքացիական գործն ըստ հայցի Կարեն Մկրտչյանի ընդդեմ «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերության՝ պայմանագրերը փոփոխելու, լուծելու, պայմանագրով նախատեսված տույժեր բռնագանձելու պահանջների մասին, և ըստ հակընդդեմ հայցի «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերության ներկայացուցիչ Արթուր Միքայելյանի ընդդեմ Կարեն Մկրտչյանի` գումար բռնագանձելու պահանջի մասին, պարզեց.
«Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերության և Կարեն Մկրտչյանի միջև 20.05.2008 թվականին կնքվել են անշարժ գույքի առուվաճառքի մասին թիվ 274 և թիվ 276 պայմանագրերը, որոնց 1.1 կետի համաձայն կողմերը պարտավորվել են կառուցապատվող հողամասում վաճառողի կողմից ծանուցում ուղարկելուց հետո կնքել պայմանագրով նախատեսված պայմաններով հիմնական պայմանագիր բնակարանի առուվաճառքի վերաբերյալ: Պայմանագրերի 2.1.4 կետի համաձայն՝ Կարեն Մկրտչյանը պարտավորվել է կատարել վճարումներ պայմանագրի անբաժանելի մասը հանդիսացող հավելված 1-ով ներկայացված ժամանակացույցին համապատասխան, ըստ որի` վճարումները պետք է կատարվեն մինչև 2011 թվականի նոյեմբերի 30-ը: Իսկ պայմանագրի սահմանումներում՝ որպես կառուցապատման ավարտի ժամկետ նշվել է 30.11.2011 թվականը:
Տվյալ դեպքում, ներկայացված ապացույցների հիման վրա դատարանը հաստատված համարեց, որ շենքի կառուցապատումը կատարվել է նախապես սահմանված ժամկետների խախտմամբ և մինչ օրս չի ավարտվել: Իսկ Կարեն Մկրտչյանը 2009 թվականի դեկտեմբերից դադարեցրել է պայմանագրով նախատեսված ժամանակացույցով վճարումների կատարումը և կատարել է միայն մի քանի մասնակի վճարում:
Վկայակոչելով ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքի 345-րդ, 347-րդ և 468-րդ հոդվածները՝ դատարանը հաստատված համարեց այն հանգամանքը, որ «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերության կողմից կառուցապատման աշխատանքները դեռևս չեն ավարտվել, սակայն դրանց ավարտման ժամկետ է համարվում 2011 թվականի նոյեմբերի 30-ը: Պարզ է, որ ընկերության կողմից թույլ է տրվել կառուցապատման ավարտի ժամկետի խախտում՝ ավելի քան 1 տարով, ինչն իրավունք է տալիս գնորդին միակողմանի լուծել սույն պայմանագիրը, որի դեպքում վաճառողը պարտավոր է գնորդին վերադարձնել վերջինիս կողմից վճարված գումարները և սույն պայմանագրի 5.1 կետով սահմանված տույժերը:
Այն պարագայում, երբ «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերությունը չի կատարել պայմանագրային պարտավորությունները, գործում է պայմանագրի 5.2. կետը:
Դատարանը գտավ, որ պայմանագիրը լուծելու մասին պահանջը հիմնավոր է և ենթակա բավարարման: Նման պարագայում, երբ կողմերի միջև կնքված պայմանագրերը պետք է լուծվեն, դատարանը գտավ, որ պայմանագրերը փոփոխելու մասով հայցը պետք է մերժել:
Միաժաամանակ, դատարանն արձանագրեց, որ Կարեն Մկրտչյանը ներկայացրել է բավարար ապացույցներ այն մասին, որ մինչև պատասխանողի կողմից պարտավորության կատարման սահմանված ժամկետի ավարտը ինքը ունեցել է հիմքեր ենթադրելու, որ պատասխանողը թույլ է տվել պայմանագրի էական խախտում՝ պարտավորությունը կատարել է ոչ լրիվ ծավալով:
Նման պարագայում, երբ հաստատվել է, որ «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերությունը կատարել է պայմանագրային պարտավորությունների այնպիսի խախտում, որը հիմք է հանդիսացել Կարեն Մկրտչյանի համար կատարելու հիմնավոր ենթադրություն այն մասին, որ «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերության կողմից պարտավորությունը սահմանված ժամկետում չի կատարվի, դատարանը գտավ, որ Կարեն Մկրտչյանի կողմից վճարումներ չկատարելը չպետք է դիտել որպես պայմանագրերով նախատեսված ժամկետի խախտում:
Հետևաբար, սկզբնական հայցվորի պահանջը պայմանագիրը լուծելու և տույժեր բռնագանձելու մասով հիմնավոր է և ենթակա է բավարարման, իսկ հակընդդեմ հայցվորի պահանջը ենթակա է մերժման անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ, որպիսի պայմաններում դատարանը վճռեց.
Կարեն Մկրտչյանի հայցը բավարարել մասնակի.
Լուծել «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերության և Կարեն Մկրտչյանի միջև 20.05.2008 թվականին կնքված անշարժ գույքի առուվաճառքի մասին թիվ 274 և թիվ 276 նախնական պայմանագրերը:
Պատասխանող «Գլենդել Հիլզ» ՓԲ ընկերությունից հօգուտ հայցվոր Կարեն Մկրտչյանի բռնագանձել 7.929.000 /յոթ միլիոն ինը հարյուր քսանինը հազար/ ՀՀ դրամ, որից 3.426.000 /երեք միլիոն չորս հարյուր քսանվեց հազար/ ՀՀ դրամ` որպես թիվ 274 նախնական պայմանագրով Կարեն Մկրտչյանի կողմից վճարված գումար, 4.503.000 /չորս միլիոն հինգ հարյուր երեք հազար/ ՀՀ դրամ` որպես թիվ 276 նախնական պայմանագրով Կարեն Մկրտչյանի կողմից վճարված գումար:

The Court of General Jurisdiction of Malatia-Sebastia District, presided by Judge L. Katvalian, trying/examining civil case against <Glendale Hills> CJSC /hereafter respondent/ versus Karen Mkrtchyan /hereafter claimant/ for modification, resolution and levy of default penalties and cross action claim from Arthur Miqaelyan the representative of <Glendale Hills> CJSC against Karen Mkrtchyan for levy amount.
On 20.05.2008 <Glendale Hills> CJSC and Karen Mkrtchyan signed/concluded purchase and sales agreement on immovable property N 274 and N276. According to 1.1 clause, the parties are obliged to conclude a principal contract under the terms of the contract after the seller sends a notice. According to the 2.1.4 clause of the contracts, the claimant must make payments as stated in the schedule which forms an integral part of the contract, according to which payments must be made by November 30, 2011. The deadline for completion of construction was on 30.11.2011.
On the basis of evidence provided, the court found that the building was constructed in violation of pre-set deadline and has not been finished yet. The claimant has stopped making payments under the contract schedule since 2009 of December and made just a few partial payments.
The court applied articles 345, 347 and 468 of civil code of the RA and found that the construction work had not yet been completed but the deadline was on 30 November 2011. It was obvious that the respondent has violated the construction’s deadline for more than a year, which gave the buyer the right to unilaterally denounce the contract, in which case the seller must return paid amount and default penalties.
In case of non-performance of its contractual obligations, the clause 5.2 is in force.
The court concluded that the claim to rescind the contract is grounded and should be satisfied. In the case where the contracts between the parties are to be rescinded, the court finds that the claim for modification of the contracts must be rejected. Moreover, the court found that the claimant had provided sufficient evidence, which prove the fact that before the expiry of the specified term the claimant had reasons to believe that the respondent had committed an essential violation of the contract, particularly the latter did not fulfill its obligations in full.
It was established that the respondent has committed such violation of its contractual obligations, which gave the claimant a basis to suppose that the respondent would not fulfill its contractual obligations within the specified term. Consequently, the court came to the conclusion that the failure to make payments by claimant should not be considered as a violation of specified term provided for by a contract. Accordingly, the claim of the initial claimant, the resolution of the contract and the levy of default penalties are grounded and should be approved and as for the cross-action claim, the court found that the latter is ill-founded and should be rejected. Therefore the court ruled to satisfy the claimants’ claim partially,
To rescind N 274 and N 276 preliminary purchase and sales agreement on immovable property signed between <Glendale Hills> CJSC and Karen Mkrtchyan.
Consequently, the court ruled that an amount of 7.929.000 AMD /seven million nine hundred twenty-nine thousand / has to be levied for the benefit of the claimant, of which an amount of 3,426,000 AMD / three million four hundred and twenty-six thousand / paid by the claimant under preliminary contract No. 274 and an amount of 4,503,000 / four million five hundred three thousand / AMD paid by the claimant under preliminary contract No. 276.