Համայնքի ղեկավարը որոշում էր կայացրել աղբահանության վճար գանձել
Համայնքի ղեկավարի որոշման համաձայն՝ Հայցվորից հօգուտ համայնքի բյուջեի ենթակա էր բռնագանձման 101,204 ՀՀ դրամ՝ որպես աղբահանության վճարի պարտավորությունները չկատարելու արդյունքում գոյացած գումար:
Որոշումն իրավաչափ չէր, քանի որ կայացվել էր Երևան քաղաքում աղբահանության վճար վճարողների հաշվառման, աղբահանության վճարի հաշվարկման, ինչպես նաև այդ վճարի գանձման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորող թիվ 360-Ն որոշմամբ սահմանված կարգի խախտմամբ:
Այսպես, թիվ 360-Ն որոշման 7-րդ և 8-րդ կետերը սահմանում են աղբահանության վճարը հաշվարկելու եղանակն ու դրույքաչափերը, ըստ այդմ՝ 8-րդ կետով սահմանված աղբահանության վճարը հաշվարկելու եղանակն ու դրույքաչափերը կիրառվում են միայն այն դեպքում, երբ անհնարին է որոշել /պարզել/ ոչ բնակելի շենքերի կամ շինությունների աղբի ծավալը կամ զանգվածը: Հետևաբար, յուրաքանչյուր կոնկրետ դեպքում 8-րդ կետով նախատեսված աղբահանության վճարի հաշվարկման եղանակն ու դրույքաչափերը կիրառելիս համայնքից պահանջվում է գործի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննության պահանջին համապատասխան պարզել նման անհնարինությունը:
Այնինչ, տվյալ դեպքում վարչական վարույթի նյութերի և վիճարկվող որոշման բովանդակության ուսումնասիրության արդյունքում դատարանն արդարացիորեն եզրահանգեց, որ ի խախտումն «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 37-րդ հոդվածի չի պարզվել թիվ 360-Ն որոշման 7-րդ կետով սահմանված եղանակով աղբահանության վճարի չափը որոշելու հնարավորության բացակայությունը, այնուհետև՝ ի խախտումն նույն օրենքի 55-րդ հոդվածի և 57-րդ հոդվածների պահանջների, վիճարկվող վարչական վարչական ակտում չի հիմնավորվել թիվ 360-Ն որոշման 7-րդ կետով սահմանված՝ աղբահանության վճարի չափը որոշելու եղանակի, մասնավորապես, աղբի ծավալը և զանգվածը որոշելու անհնարինությունը:
Ավելին՝ դատարանը գտավ, որ «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 55-րդ և 57-րդ հոդվածների խախտումը դրսևորվել է նաև նրանում, որ վիճարկվող ակտը չի բովանդակում փաստական տվյալներ առ այն, թե որ ժամանակահատվածի համար են առաջադրվել պարտավորությունները, ինչ չափով է հայցվոր ընկերությունը կատարել իր պարտավորությունները և ինչպես է գոյացել առաջադրվող պարտավորությունների չափը, որպիսի պարագայում հայցոր կողմը զրկվել է իր իրավունքների պաշտպանությունն արդյունավետորեն իրացնելու հնարավորությունից:
Ինչ վերաբերում է վիճարկվող ակտի ոչ իրավաչափության վերաբերյալ հայցվորի այլ փաստարկներին, ապա դատարանն անհրաժեշտ չհամարեց անդրադառնալ դրանց, քանի որ մյուս փաստարկներն արդեն իսկ բավարար էին վիճարկվող ակտն անվավեր ճանաչելու համար:
Թիվ ՎԴ/5789/05/20 վարչական գործով ՀՀ վարչական դատարանի վճիռը չի բողոքարկվել և մտել է օրինական ուժի մեջ:

The Community Leader's Decision to Collect Waste Collection Fees was Declared Invalid
According to the decision of the community leader, the Plaintiff was required to pay 101,204 AMD to the community budget as the amount resulting from the failure to pay waste collection fees.
The decision was unlawful because it was made in violation of Decision No. 360-N, which regulates the registration of waste collection fee payers, the calculation of the waste collection fee, and the collection of this fee in Yerevan. Specifically, points 7 and 8 of Decision No. 360-N establish the method and rates for calculating the waste collection fee. Point 8 specifies that the methods and rates for calculating the fee are only applied when it is impossible to determine the volume or weight of waste from non-residential buildings or structures. Therefore, in each case, when applying the methods and rates set in point 8, the community must conduct a comprehensive, objective, and complete examination to determine whether such impossibility exists.
However, in this case, after reviewing the materials of the administrative proceedings and the content of the disputed decision, the court reasonably concluded that in violation of Article 37 of the Law on Administrative Procedure of Armenia, the impossibility of determining the waste collection fee under the method prescribed in point 7 of Decision No. 360-N was not established. Moreover, in violation of Articles 55 and 57 of the same law, the disputed administrative act did not substantiate the impossibility of determining the amount of the waste collection fee, particularly regarding the volume and weight of the waste.
Additionally, the court found that the violation of Articles 55 and 57 of the Law on Administrative Procedures was also manifested in the fact that the disputed act did not contain factual information about the time period for which the obligations were raised, to what extent the Plaintiff had fulfilled its obligations, and how the amount of the obligations had been determined. As a result, the Plaintiff was deprived of the opportunity to effectively protect its rights.
Regarding the Plaintiff’s other arguments about the unlawfulness of the disputed act, the court did not consider it necessary to address them since the other arguments were already sufficient to declare the act invalid.
The decision of the Administrative Court of Armenia in case No. VD/5789/05/20 has entered into legal force and has not been appealed.