Նախարարի մերժումն անվավեր է
ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով մերժվել էր դեղեր ներմուծող Ընկերության կողմից թվով երկու անուն դեղերի ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն:
Նախարարի հիմնավորմամբ՝ Հայաստանի Հանրապետությունում գրանցված և ներմուծվող դեղերի միջև առկա են եղել որոշ անհամապատասխանություններ:
Գործի քննության ընթացքում Դատարանը, քննարկման առարկա դարձնելով այն իրավական հարցադրումը, թե արդյո՞ք իրավաչափ է եղել Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարի հրամանով Ընկերության կողմից դեղերի ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն մերժելը ներմուծվող դեղի արտաքին փաթեթավորման գրառումներում և ներդիր թերթիկի գրառումներում հավելյալ ցուցում առկա լինելու պատճառաբանությամբ, արդարացիորեն արձանագրեց, որ վարչական մարմինը ոչ իրավաչափ իրավական հիմնավորմամբ է հանգել այն եզրակացության, որ ներմուծվող դեղի արտաքին փաթեթավորման գրառումներում և ներդիր թերթիկի գրառումներում հավելյալ ցուցում առկա լինելը հիմք է ներմուծվող արտադրանքի փաթեթավորման գրառումներում հատուկ նախազգուշացումների բացակայելու կամ գրանցանմուշին չհամապատասխանելու հիմնավորմամբ:
Մասնավորապես, ըստ Դատարանի՝ նախազգուշացնող գրառումներն իրենցից ենթադրում են դեղի օգտագործման վերաբերյալ որոշակի հրահանգներ (օրինակ՝ դեղի պահպանման ջերմաստիճան, դեղի օգտագործման համար անհրաժեշտ նվազագույն տարիք և այլն), մինչդեռ դեղի կիրառման ցուցումները դեղի օգտագործման պայմաններն, այսինքն՝ պայմանները կամ իրավիճակները, երբ կարելի է դեղը կիրառել, օգտագործել (օրինակ՝ հիվանդությունը, որի դեմ բուժման միջոց է դեղը):
Արդյունքում դատարանը եկավ այն համոզման, որ վիճարկվող վարչական ակտն ընդունելիս վարչական մարմինը կիրառել է կիրառման ոչ ենթակա իրավական նորմ, որպիսի պայմաններում հայցը բավարարեց՝ համապատասխանաբար անվավեր ճանաչելով վիճարկվող վարչական ակտը:
Թիվ ՎԴ/0464/05/20 վարչական գործով ՀՀ վարչական դատարանի վճիռը չի բողոքարկվել և մտել է օրինական ուժի մեջ:

The Minister's Denial is Invalid
The Minister of Health of the Republic of Armenia issued a decree denying the importation of two types of medicines by a pharmaceutical company into the Republic of Armenia.
The Minister's reasoning was that there were discrepancies between the registered and the imported medicines in Armenia.
During the proceedings, the Court, discussing the legal question of whether it was lawful for the Minister of Health of Armenia to deny the importation of the medicines based on the additional instructions on the external packaging and the package insert of the imported medicines, reasonably concluded that the administrative body had unlawfully concluded that the presence of additional instructions on the external packaging and package insert of the imported medicines was grounds for denying the importation, citing the lack of special warnings on the packaging or non-compliance with the registration sample.
In particular, according to the Court, the warning instructions imply specific guidance on the use of the medicine (e.g., storage temperature, minimum age for use, etc.), whereas the indications of the medicine refer to the conditions or situations in which the medicine can be used, such as the disease that the medicine is intended to treat.
As a result, the Court concluded that the administrative body applied an inapplicable legal norm when making the disputed administrative act. Therefore, the Court upheld the claim and declared the administrative act invalid.
The decision of the Administrative Court of Armenia in case No. VD/0464/05/20 has entered into legal force and has not been appealed.