Ատամնաբուժական կլինիկայի լիցենզիան կասեցնելու որոշումը մասնակի անվավեր ճանաչվեց
ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանով կասեցվել էր Ընկերությանը ՀՀ առողջապահության նախարարության կողմից տրամադրված լիցենզիաներով նախատեսված բժշկական օգնության և սպասարկման՝ թերապևտիկ ստոմատոլոգիական, վիրաբուժական ստոմատոլոգիական, օրթոպեդիկ ստոմատոլոգիական և բժշկական օգնության և սպասարկման՝ ատամնատեխնիկական, ռենտգենաբանական տեսակներով, զբաղվելու իրավունքը որոշ բժիշկների մասով՝ մինչև խախտման պատճառների վերացումը:
Անդրադառանալով գործի լուծման համար էական նշանակություն ունեցող այն հարցադրմանը՝ թե այն դեպքում, երբ Ընկերությունն ունի թերապևտիկ ստոմատոլոգիական, վիրաբուժական ստոմատոլոգիական և օրթոպեդիկ ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակների լիցենզիա, որպիսի բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակները ներառված են ընտանեկան ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակի մեջ, արդյո՞ք ընտանեկան ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակով զբաղվելու համար Ընկերությանն անհրաժեշտ է առանձին լիցենզիա՝ դատարանը գտավ, որ Ընկերությունը, ունենալով թերապևտիկ ստոմատոլոգիական, վիրաբուժական ստոմատոլոգիական, օրթոպեդիկ ստոմատոլոգիական՝ նեղ մասնագիտացված բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակների իրականացման լիցենզիա, «Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ հոդվածի 3-րդ մասի և 29.10.2009 թվականի թիվ 1275-Ն որոշման թիվ 1 հավելվածի 22-րդ կետի ուժով համարվում է նաև ընտանեկան ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակի լիցենզիա ձեռք բերած, քանի որ ընտանեկան ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակն իր մեջ ներառում է թերապևտիկ ստոմատոլոգիական, վիրաբուժական ստոմատոլոգիական և օրթոպեդիկ ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության և սպասարկման տեսակները, և ՀՀ կառավարության 27.03.2008 թվականի թիվ 276-Ն որոշմամբ սահմանված ցանկի համաձայն՝ հանդիսանում է առաջնային բժշկական օգնության տեսակ:
Հաջորդիվ, անդրադառնալով վերջին հինգ տարվա ընթացքում վերապատրաստում անցնելու հանգամանքին՝ Դատարանը նկատեց, որ միջին բուժաշխատողների համար վերջին հինգ տարվա ընթացքում վերապատրաստում անցած լինելու պահանջը ներդրվել է միայն 12.05.2016 թվականից: Այսինքն՝ մինչև 12.05.2016 թվականը միջին բուժաշխատողները (բուժքույրերը) հնգամյա պարբերականությամբ վերապատրաստում անցնելու պարտականություն չեն ունեցել: Այդպիսի պարտականություն վերջիններիս համար սահմանված չէ նաև պատասխանողի վկայակոչած՝ ՀՀ կառավարության 19.07.1994 թվականի թիվ 330 որոշմամբ:
Հետևաբար վիճարկվող հրամանում նշված բուժքույրերի նկատմամբ 30.10.2014 թվականի թիվ 1202-Ն որոշմամբ 29.10.2009 թվականի թիվ 1275-Ն որոշման մեջ կատարված փոփոխությունները կարող էին կիրառվել, և, համապատասխանաբար, բացասական հետևանքներ առաջացնել միայն այդ փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելուց հետո հինգ տարին լրանալուց հետո, այն է՝ 12.05.2020 թվականից հետո:
Ավելին՝ դատարանը հիմնավոր համարեց հայցվորի փաստարկները թիվ ՎԴ/2127/05/11 վարչական գործով 18.07.2014 թվականին կայացված որոշմամբ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի՝ վարչական ակտի պարտադիր հիմնավորում պարունակելու պահանջի վերաբերյալ արտահայտած դիրքորոշման կիրառելիությանը և դրա վերաբերելիությանը սույն գործին:
Ինչ վերաբերում է բժիշկներից մեկի հետբուհական կրթությունը հավաստող փաստաթղթի բացակայության հիմքով լիցենզիաների գործողությունը կասեցվելու պատճառաբանությանը, ապա դատարանն իրավացիորեն արձանագրեց, որ ՀՀ կառավարության 30.10.2014 թվականի թիվ 1202-Ն որոշմամբ կատարված փոփոխություններից հետո բոլոր տեսակի ստոմատոլոգիական բժշկական օգնության և սպասարկման իրականացման համար պարտադիր պահանջ է դարձել համապատասխան հետբուհական մասնագիտացումը, բացառությամբ ճառագայթային ախտորոշման սենյակի, որի համար, իր հերթին, սակայն, անհրաժեշտ է համապատասխան վերապատրաստում:
Մինչդեռ սույն գործի փաստերի համաձայն՝ տվյալ բժշկի մասով բացակայել է առհասարակ հետբուհական կրթությունը հավաստող փաստաթուղթը, որպիսի պայմաններում տվյալ բժշկի մասով ՀՀ առողջապահության նախարարի հրամանն անվավեր ճանաչելու հայցն անհիմն է և ենթակա է մերժման:

The Decision to Suspend the License of a Dental Clinic Was Partially Invalidated
By the order of the Minister of Health of the Republic of Armenia, the license granted to the Company by the Ministry of Health for providing medical assistance and services in therapeutic dentistry, surgical dentistry, orthopedic dentistry, and dental technical and radiological services was suspended for certain doctors until the reasons for the violations were rectified.
Addressing the key issue for resolving the case, which is whether the Company, holding licenses for therapeutic dentistry, surgical dentistry, and orthopedic dentistry, which are included within the scope of family dentistry services, needs a separate license to provide family dentistry services, the Court ruled that the Company, possessing a license for narrow-specialized types of dental medical assistance and services (therapeutic, surgical, and orthopedic dentistry), is also considered to have obtained a license for family dentistry services, based on the provisions of Article 9, Part 3 of the RA Law on “Principles of Administrative Proceedings and Administrative Process” and Clause 22 of Annex 1 of Decision No. 1275-N of October 29, 2009. Family dentistry includes therapeutic, surgical, and orthopedic dentistry, and according to the list established by RA Government Decision No. 276-N of March 27, 2008, it is considered a primary medical service.
Next, the Court considered the issue of whether the requirement for retraining in the last five years applied to healthcare workers. The Court observed that the requirement for healthcare workers to undergo retraining every five years was only introduced on May 12, 2016. That is, before May 12, 2016, healthcare workers (nurses) were not required to undergo retraining every five years. This obligation had not been established by Decision No. 330 of the RA Government dated July 19, 1994, as referenced by the respondent.
Therefore, the Court concluded that the changes made by Decision No. 1202-N of October 30, 2014, to Decision No. 1275-N of October 29, 2009, could only be applied, and thus have negative consequences, after the changes came into effect, which would be after the five-year period on May 12, 2020.
Furthermore, the Court found the applicant's arguments to be substantiated regarding the applicability of the Supreme Court’s ruling from Administrative Case No. VD/2127/05/11 dated July 18, 2014, which required that administrative acts be duly reasoned.
Regarding the suspension of the licenses due to the absence of documentation confirming one of the doctors' post-graduate education, the Court correctly concluded that following amendments made by RA Government Decision No. 1202-N on October 30, 2014, post-graduate education became a mandatory requirement for all types of dental services, except for radiological diagnosis, which requires special training.
However, according to the facts of the case, the specific doctor in question did not have any post-graduate education documents, and therefore the claim for invalidating the order of the Minister of Health concerning this doctor was groundless and should be rejected.
Thus, the Court decided to partially uphold the claim.
Note: The decision in Administrative Case No. VD/9109/05/19 of the Administrative Court of the Republic of Armenia has entered into legal force.