Վարչական պատասխանատվության ենթարկելու ժամկետի վերաբերյալ
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի որոշմամբ դեղեր ներմուծող ընկերության տնօրենը ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության՝ <<Դեղերի մասին>> ՀՀ օրենքի և ՀՀ դեղերի և դեղանյութերի ներմուծման ու արտահանման կարգի պահանջները խախտելու համար:
Դատարան ներկայացված հայցով խնդրել էինք պատասխանատվություն առաջացնող ակտն անվավեր ճանաչել՝ վարչական պատասխանատավության ենթարկելու ժամկետն ավարտված լինելու հիմքով:
Ուսումնասիրելով հայցը՝ վարչական դատարանն արձանագրեց, որ վարչարարությունն իրականացվել էր Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 37-րդ հոդվածով սահմանված վարչական տույժ նշանակելու համար սահմանված ժամկետների պահպանմամբ, ուստի, այդ իմաստով, հայցվորի փաստարկներն անհիմն համարելով՝ մերժեց ներկայացված հայցը:
Ներկայացված վերաքննիչ բողոքի քննության արդյունքում, վերլուծելով կիրառելի իրավանորմերը, վերաքննիչ դատարանը եզրակացրեց, որ ՀՀ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ ՀՀ տարածք դեղերի ներմուծման փաստը բացահայտելու համար լրացուցիչ վարչարարական գործողություններ, որոնք կարող են իրենց բնույթով գնահատվել որպես ստուգում, իրականացնելու անհրաժեշտություն չկա, հետևաբար ՀՀ օրենսդրության պահանջների խախտմամբ ՀՀ տարածք դեղերի ներմուծման իրավախախտման համար վարչական պատասխանատվություն սահմանելիս ժամկետների հաշվարկը չի կարող իրականացվել Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 4-րդ պարբերությամբ սահմանված կարգով: Նշված իրավախախտումների համար պատասխանատվության ենթարկելու ժամկետը պետք է հաշվարկել ընդհանուր կանոններով, այն է՝ պատասխանատվությունը պետք է վրա հասնի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 37-րդ հոդվածի 1-ին պարբերությամբ նախատեսված երկամսյա ժամկետում:
Այսպիսով, ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը կայացրեց բողոքը բավարարելու, իսկ դատական ակտը բեկանելու և փոփոխելու մասին որոշում:

Regarding the Deadline for Administrative Liability
According to the decision of the Health and Labor Inspectorate of the Republic of Armenia, the director of a pharmaceutical importing company was subject to administrative liability for violating the provisions of the RA Law on Drugs and the rules for the importation and exportation of drugs and pharmaceutical substances.
The petitioners requested that the act giving rise to administrative responsibility be declared invalid on the grounds that the deadline for imposing administrative liability had expired.
After reviewing the petition, the administrative court noted that the administrative proceedings had been conducted in compliance with the deadlines set forth in Article 37 of the Administrative Offenses Code of Armenia for the imposition of administrative penalties. Therefore, considering the petitioner’s arguments as unfounded, the court rejected the claim.
Upon reviewing the appeal, the appellate court, after analyzing the applicable legal provisions, concluded that there was no need for additional administrative actions, which could be classified as inspections, to uncover the fact of the violation regarding the importation of drugs into Armenia in violation of Armenian legislation. Consequently, the calculation of the deadlines for administrative responsibility in relation to the violation of drug importation laws cannot be made according to the procedure established by Article 37, Part 4, of the Administrative Offenses Code. Instead, the deadline for imposing responsibility for such violations should be calculated according to the general rule, specifically within the two-month deadline stipulated in Article 37, Part 1, of the Administrative Offenses Code of Armenia.
Thus, the Armenian Appellate Administrative Court decided to accept the appeal, overturn the judicial act, and make a ruling to change the decision.
The decision of the RA Appellate Administrative Court in administrative case number VD/12652/05/18 has entered into legal force.