Արտակարգ դրության ռեժիմի կանոնների խախտման վերաբերյալ
ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության որոշմամբ Հայցվորը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 182.3 հոդվածի 10-րդ մասով ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության՝ 10,000 ՀՀ դրամի չափով՝ արտակարգ դրության ժամանակահատվածում առանց տեղաշարժման թերթիկի լինելու պատճառով (տուգանքի չափն ի սկզբանե կազմել էր 100,000 ՀՀ դրամ, որը հետագայում փոփոխվել էր):
Դատարանը, հետազոտելով գործում առկա ապացույցները, արդարացիորեն փաստեց, որ բացակայում էր Հայցվորի կողմից արտակարգ իրավիճակի հիմքով հայտարարված արտակարգ դրության ընթացքում, որպես սահմանափակում, նախատեսված մեկուսացման կամ ինքնամեկուսացման կանոնների կամ ազատ տեղաշարժվելու իրավունքի այլ սահմանափակումների խախտման փաստի առկայությունը:
Դատարանն արձանագրեց նաև, վարչական մարմինը հարուցված վարչական վարույթի ընթացքում չէր ապահովել մասնակցին պատշաճ ծանուցելու իր պարտականությունը՝ զրկելով Հայցվորին արդյունավետ կերպով պաշտպանելու և իրականացնելու իր իրավունքներն ու շահերը:
«Վարչարարության հիմունքների և վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 63-րդ հոդվածի 1-ին մասի հաշվառմամբ դատարանը եզրահանգեց, որ հայցը հիմնավոր է և ենթակա է բավարարման:
Թիվ ՎԴ/10246/05/20 վարչական գործով ՀՀ վարչական դատարանի վճիռը չի բողոքարկվել և մտել է օրինական ուժի մեջ:

Regarding the Violation of the State of Emergency Rules
According to the decision of the Yerevan City Division of the RA Police, the petitioner was subjected to administrative liability under Part 10 of Article 182.3 of the Administrative Offenses Code of Armenia, with a fine of 10,000 AMD, for not having a movement permit during the state of emergency (the initial fine was 100,000 AMD but was later reduced).
After reviewing the evidence presented in the case, the court justifiably concluded that there was no violation by the petitioner of the isolation or self-isolation rules or any other restrictions on the right to freedom of movement imposed during the declared state of emergency.
The court also noted that the administrative body, during the administrative proceedings, had failed to fulfill its duty to properly notify the petitioner, thereby depriving them of an effective opportunity to defend and exercise their rights and interests.
Based on Article 63, Part 1 of the Law of the Republic of Armenia on the Fundamentals of Administration and Administrative Procedure, the court concluded that the petition was justified and should be granted.
Note: The decision of the RA Administrative Court in administrative case number VD/10246/05/20 has not been appealed and has entered into legal force.