Համասեփականատերը պահանջում էր անվավեր ճանաչել առուվաճառքի պայմանագիրը
Է.Ի-ն համատեղ ամուսնական կյանքի ընթացքում ձեռք էր բերել հողամաս և 2009 թվականին առուվաճառքի պայմանագրով օտարել Ռ.Ս.-ին:
Է.Ի.-ի կինը դատարան ներկայացված հայցադիմումով հայտնել էր, որ վերջինս տեղեկացված չի եղել նշված գործարքի մասին և չի տվել իր համաձայնությունը:
Դատարան էինք ներկայացրել միջնորդություն՝ հայցային վաղեմություն կիրառելու վերաբերյալ, քանի որ վիճահարույց գործարքի անվավեր ճանաչման հայց կարող էր ներկայացվել մեկ տարվա ընթացքում այն օրվանից, երբ հայցվորն իմացել էր կամ պարտավոր էր իմանալ այդպիսի գործարքի մասին:
Մեր գնահատմամբ, հայցվորն իր իրավական կարգավիճակից ելնելով, տվյալ գործարքի մասին պարտավոր էր իմանալ հենց գործարքի կնքման պահից, քանի որ հանդիսանում էր համասեփականատեր և բազմիցս կատարել էր այդ կարգավիճակից բխող գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն հնարավորություն են տվել հայցվորին տեղեկանալ տվյալ գործարքի առկայության մասին, ուստի նման պայմաններում ստացվում էր, որ հայցվորը բաց է թողել նման պահանջ ներկայացնելու մեկ տարվա ժամկետը:
Դատարանը, գնահատելով գործի քննության ընթացքում ներկայացված ապացույցները եզրահանգեց, որ Հայցվորի կողմից չներկայացվեց որևէ ապացույց, որով կհաստատվեր այն փաստը, որ վիճահարույց գործարքի մասին վերջինս իմացել էր 2018 թվականին և մինչ այդ զրկված էր եղել դրա մասին իմանալու հնարավորությունից, որպիսի պայմաններում Դատարանը եկավ այն համոզման, որ առկա են հայցային վաղեմություն կիրառելու հիմքերը, որով պայմանավորված էլ հայցն ամբողջությամբ մերժեց:
Թիվ ԵԴ/25392/02/18 քաղաքացիական գործով ՀՀ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:

The Co-owner Requested to Invalidate the Sale-Purchase Agreement
During their marriage, E.I. had acquired a plot of land and, in 2009, sold it to R.S. under a sale-purchase agreement. E.I.'s wife filed a lawsuit, stating that she had not been informed of the transaction and had not given her consent.
We filed a motion to apply the statute of limitations to the claim, as a request to invalidate the disputed transaction could only have been filed within one year from the day the claimant knew, or should have known, about the transaction.
In our view, based on her legal status, the claimant should have known about the transaction at the time it was concluded, as she was a co-owner and had frequently acted according to her co-ownership status, which would have clearly provided her with the opportunity to become aware of the transaction. Thus, under such circumstances, it appeared that the claimant had missed the one-year period to file such a claim.
The court, after evaluating the evidence presented during the trial, concluded that the claimant had not provided any evidence to establish that she learned about the disputed transaction in 2018 or that she had been deprived of the opportunity to know about it earlier. As a result, the court determined that the statute of limitations for filing the claim applied, and therefore, the claim was fully rejected.
Note: Decision No. ED/25392/02/18 of the Civil Case by the First Instance Court of General Jurisdiction of Yerevan has entered into legal force.