Կայանման կանոնների խախտում
ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Հ.Այվազյանը թիվ ՎԴ/4256/05/15 վարչական գործով կայացված վճռով անվավեր ճանաչեց ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության որոշումը:
Անձը ենթարկվել էր վարչական պատասխանատվության՝ կանգառի կամ կայանման կանոնները խախտելու համար:
Դատարանը, վկայակոչելով սույն գործով կիրառելի իրավական նորմերը, եկավ այն եզրահանգման, որ վարչական ակտում պետք է հստակ շարադրվի այն փաստական հանգամանքները, ինչի համար անձը ենթարկվել է վարչական պատասխանատվության, այլ կերպ ասած, վիճարկվող որոշումը պետք է բովանդակեր նաև հղում ՀՀ կառավարության 2007 թվականի հունիսի 28-ի N 955-Ն որոշման Հավելված N 1-ով հաստատված ՀՀ ճանապարհային երթևեկության կանոնների 84-րդ կետի համապատասխան ենթակետին (նորմատիվ իրավական ակտին) կամ առնվազն ՀՀ կառավարության 2007 թվականի հունիսի 28-ի N 955-Ն որոշմանը, քանի որ միայն այդ երկու նորմատիվ իրավական ակտերի ամբողջությունը կարող է պատասխանատվություն սահմանել կոնկրետ իրավախախտման համար:

Violation of parking rules
The Administrative Court of the RA/judge H. Ayvazyan/ on the administrative case No VD/4256/05/15 declared the act of the Road Traffic Police invalid.
In the following case, the person was held administratively liable for violating the rules of stopping or parking. Referring to the legal norms applicable in this case, the court came to the conclusion that the administrative act should clearly state the factual circumstances for which the person was held administratively liable, in other words, the disputed decision should have contained a reference to the RA’s Government Decision No 955-N dated of June 28, 2007. Due to the absence of such reference, the act of the Road Traffic Police was declared invalid.