Վարչական ակտն անվավեր է ճանաչվել
ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Կ.Բաղդասարյանը թիվ ՎԴ/1590/05/16 վարչական գործով կայացված վճռով անվավեր ճանաչեց ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության որոշումը:
Իրավական վեճը կայանում էր նրանում, որ Հայցվորը խախտել էր կանգառ կատարելու կանոնները, իսկ, թե հատկապես ո՞ր կանոնն էր խախտվել հայցվորի կողմից պատասխանողը պարզաբանեց միայն դատաքննության ընթացքում:
Մինչդեռ, ներկայացված հայցով հայտնել էինք, որ պատասխանողի նման դիրքորոշումը չի բխում վարչական ակտի որոշակիության պահանջից, քանի որ պատասխանողը վարչական ակտը որոշակիացնելու պարտականություն ունի վարչական վարույթի ընթացքում, նշված պարտականությունը բխում է նաև իրավական որոշակիության սկզբունքից, հակառակ դեպքում ճանապարհային ոստիկանությունը կարող է շարունակաբար կայացնել անհիմն կամ անորոշ որոշումներ և միայն դատական պրոցեսի ընթացքում փորձել հիմնավորել կայացված որոշման իրավաչափությունը:
ՀՀ վարչական դատարանը, հայցվորի համար անբարենպաստ փաստական հանգամանքների ապացուցման պարտականությունը դնելով պատասխանողի վրա, եզրահանգեց, որ վարչական ակտը հիմնավոր չէ և ենթակա է անվավեր ճանաչման:

The administrative act was declared invalid
The RA’s Administrative Court /Judge K. Baghdasaryan/ declared the decision of the "Traffic Police" of the RA invalid by the decision made on the administrative case No. VD / 1590/05/16.
The legal dispute concerned violation of the rules of stopping by the Plaintiff, and the respondent tried to clarify the concerned legal rule only during the trial. Meanwhile, we stated in the lawsuit that such a position from the respondent does not follow from the requirement of certainty of the administrative act, as the respondent has the obligation to define the administrative act during the administrative proceedings, the mentioned duty also derives from the principle of legal certainty, otherwise the traffic police may make unfounded or uncertain decisions and try clarifying the legality of its decision only during the trial.