ՀՀ վարչական դատարանի վճիռ
Սույն խնդիրը վերաբերում էր վարչական ակտի չհիմնավորված լինելուն, մասնավորապես՝ վարչական մարմինը պարտավոր էր իրավախախտման հատկանիշները համադրել վարորդի կողմից կատարված արարքի հատկանիշների հետ, մինչդեռ վարչական մարմինը բավարարվել էր միայն վերացական ձևակերպմամբ առ այն, որ վարորդի կողմից խախտվել են կանգառ կատարելու կանոնները։
ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Ա. Հարությունյանը, թիվ ՎԴ/7105/05/16 վարչական գործով 23 դեկտեմբերի 2016 թվականին բավարելով հայցվորի ներկայացուցչի պահանջը, արձանագրեց, որ վարչական պատասխանատվություն սահմանող վարչական ակտով պետք է շարադրվի նաև վարչական պատասխանատվություն նախատեսող նորմատիվ իրավական ակտի կիրառման համար հիմք հանդիսացող և իրավախախտման դիսպոզիցիան սահմանող մեկ այլ նորմատիվ ակտի կոնկրետ դրույթը։ Վիճարկվող որոշման մեջ հիշատակված Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի համապատասխան հոդվածի վերաբերյալ նշումը բավարար չէր, որպեսզի համարվի, որ նշված է պատասխանատվություն սահմանող նորմատիվ ակտը և անձը համարվի իրավախախտում կատարած, իսկ արարքն էլ որակվի որպես իրավախախտում։
Հիմք ընդունելով վերոգրյալը՝ ՀՀ վարչական դատարանը վերացրեց ՀՀ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության որոշումը:

Administrative court’s ruling.
In this case, the issue was that the administrative act was not grounded, particularly the Road Traffic Police was obliged to compare the characteristics of the offense with those of the driver, however, the latter was only satisfied with a mere statement that the driver had violated the rules of stopping.
The Administrative Court of the RA /by judge A. Harutyunyan/ in the administrative case VD/7105/05/16 satisfied our claim and provided that the questioned administrative act defining administrative liability should also contain a specific provision of a legal act for setting out an administrative liability.
The reference to the relevant article of the Code of Administrative Offenses in the contested decision was insufficient to consider that the legal provision defining liability was mentioned and the person concerned is liable.
Based on the above-mentioned findings, the Administrative Court of the RA declared the act as invalid.